امروزه با تغییر کسب و کارهای سنتی به کسب و کارهای اینترنتی باعث شده است که امروزه شغل های زیادی در این زمینه اجاد شود که یکی از آن ها طراحی سایت است . اما امروزه مسئله این است که طراحی سایت چیست؟ ما در این مقاله سعی کردیم پاسخ این سوال را به شما بدهیم و همچنین مواردی دیگر که مرتبط با طراحی وب سایت است را برای شما شرح دهیم.

طراحی سایت چیست ؟

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

طراحی سایت یا همان web design به زبان ساده یعنی طراحی و ساخت یک وب سایت برای یک شرکت یا کسب و کار اینترنتی ، طراحی وب شامل تولید محتوا ، طراحی لایه به لایه سایت و رعایت اصول سئو است. قبل از آشنا شدن با مراحل تولید سایت بهتر است اول با تاریخچه طراحی و تولید سایت آشنا شوید.

تاریخچه طراحی وب

امروزه میلیون ها سایت وجود دارند که هیچکدام از آنها 28 سال قدمت ندارند تنها یک سایت است که 28 سال قدمت دارد و اولین سایت ساخته شده در دنیا است که توسط آقای ((تیم برنرز لی)) طراحی شده است . نام این پروژهWORLD WIDE WEB یا همان W3 است .

طراحی سایت

طراحی سایت

همانطور که تصویر بالا مشاهده کردید این سایت کاملاً ساده طراحی شده است و از هیچ محتوای گرفیکی و رنگی در آن استفاده نشده است .این نشان گر ساده بودن هر چیز در ابتدا است.  تا مدتی سایت هایی که طراحی میشدند از همین ساختار استفاده می کردند و از رابط گرافیکی استفاده نمی کردند. تا اینکه شرکت های مانند Microsoft به روی کار آمدند . در ادامه با توسعه یافتن و به وجود آمدن زبان های جاوا اسکریپت js و html کم کم سایت ها شکل بهتری به خود گرفتند و محتوای گرافیکی در آنان به کار برده شد.

تاثیر شرکت Microsoft در پیشرفت وب سایت ها

در سال 2000 شرکت مایکروسافت اولین ورژن از مرورگر خود را روی سیستم عامل مک معرفی که نام آن Internet Explore بود . این کار باعث شد انقلابی در صنعت مرورگرها شکل بگیرد ، همچنین این مرورگر از html 4.1 و css 1 به طور کامل پشتیبانی می کرد. و اولین مرورگری بود که از فرمت تصاویر png پشتیبانی می کرد.

نقشه راه (Road Map) طراحی سایت چیست ؟

طراحی و ساختار سایت دارای چهار مرحله اصلی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

طرحی سایت

طرحی سایت

مرحله اول : طراحی وایر فریم

مرحله اول هر سایت باید با توجه به نیازمشتری و نوع سایت خواسته شده ، یک نمای کلی از سایت و نقشه کلی صفحات طراحی شود و به مشخص کردن این عناوین به اصطلاح وایر فریم می گویند. این بخش قسمت بیس کار است و پایه اساس سایت بر روی ان ساخته میشود.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

مرحله دوم : طراحی گرفیکی وب سایت

بعد از اینکه در مرحله اول محل قرارگیری فریم ها و بدنه سایت مشخص شد نوبت به طراحی گرافیکی سایت می رسد.منظوراز طراحی گرافیکی این است که شما با استفاده از ابزار های گرافیکی طراحی به فریم های مشخص شده و بدنه رنگ و لعاب می دهید ، این قسمت باید با توجه به نوع کسب و کار انجام شود تا طراحی دلپسند تری را برای مشتری به ارمغان بیاورد.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

مرحله سوم : کد نویسی و توسعه سایت

در این مرحله پس از مشخص کردن وایر فریم و طراحی گرافیکی سایت به کد نویسی میرسیم. این مرحله با توجه به درخواست مشتری می توانید محیطی برای مدیریت سایت کد نویسی کنید و در اختیارش بگذارید و یا می توانید از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس(wordpress) استفاده نمایید.تصمیم این بخش با مشتری و البته هزینه ایی است که می خواهد پرداخت کند.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

مرحله چهارم : راه اندازی سایت

در این مرحله پس از انجام دادن 3 مرحله قبل به راه اندازی سایت میرسیم ، راه اندازی سایت به این معنی است که سایت در بستر جهانی راه اندازی شود و در هر نقطه جهان قابل دسترس باشد.آخرین قسمت در این مرحله تهیه یک هاست و نام دامنه مناسب است. و در نهایت سایت را پیکربندی و در دسترس عموم قرار دهید.

تفاوت سایت های استاتیک و داینامیک

وب سایت هایی که احتیاج به تغییرات زیادی ندارند و تمامی پارامترهای سازنده آن ثابت بوده و نیاز به به روز رسانی ندارد سایت استاتیک (Static) می گویند. به عنوان مثال برای وب سایت های تک صفحه ایی ک محتوای آن ها نیاز به به روزرسانی ندارند میتوان از این روش استفاده کرد. با این روش به راحتی میتوانید با مطالبی که تا اینجا ارائه کردیم میتوانید این نوع سایت را طراحی کنید.

اما امروزه تمامی وب سایت ها نیاز به به روزرسانی محتوا به صورت روزانه و حتی ساعتی دارند که به آن ها سایت های داینامیک (Dynamic) گفته میشود. در این سایت ها فرانت اند و بک اند اجرا می شوند. بک اند در این سایت ها وظیفه پویانمایی را دارند و این امر باعث می شود مدیر سایت دسترسی کامل به کل سایت و تغییر محتوای سایت داشته باشد . ما در سایت سایت سازی بهترین و با کیفیت ترین سایت های داینامیک را طراحی می کنیم

بک اند (Back End) و فرانت اند (Front End) چیست و چه تفاوتی دارند ؟

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

فرانت اند :

فرانت اند شامل تمامی بخش ها و کد هایی است که کاربر وب سایت آنها را مشاهده می کند . در دید عموم است و تمام ویژگی ظاهری یک سایت توسط تیم فرانت اند انجام می شود. به زبان ساده بخشی که در سایت برای کاربر قابل مشاهده است فرانت اند می گویند.

برای طراحی فرانت اند یک سایت شما باید به زبان های HTML,CSS.JS مسلط باشید .

بک اند :

تمامی کد هایی که در سمت سرور نوشته میشود و کاربران به آن دسترسی ندارند کدهای بک اند می گویند. تیم بک اند و یا شخصی که مسئولیت بک اند سایتی را قبول کرده اند ، مسئول کد نویسی و ساختار اصلی سایت هستند. در واقه تمامی عملکردها و امکانات یک وب سایت در بک اند کد نویسی می شود .

برای اجرای بک اند شما باید به زبا ن های ASP , PHP , Python مسلط باشید.

شغل های مرتبط  با طراحی سایت

در بحث طراحی سایت و توسعه سایت شما تنها نباید به تیم های بک اند و فرانت اند اکفا کنید. مشاغل دیگری هستند که شما می بایست برای پیشرفت سایت و کسبو کار خود با آنان در ارتباط باشید در ادامه برخی از این مشاغل را آورده ایم:

متخصص سئو

seo

کسبو کار های اینترنتی و  سایت های اینترنی اگر از یک متخصص سئو کمک نگیرند احتمال شکست ها بسیار بیشتر می شود.  به همین دلیل حتما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما با ی متخصص سئو درباره کسبو کار و وب شایت خود صحبت کنید و از آن دعوت به همکاری کنید.

متخصص تولید محتوا

بعد از جذب متخصص سئو به بحث تولید محتوا میرسیم ، در اصل کیفیت سایت شما با محتوای آن سنجیده می شود. پس حضور یک محتوا نویس خوب در تیم و مجموعه شما باعث پیشرفت سریع تر مجموعه شما خواهد شد.

 • تولید محتوا چیست ؟

UX یا طراحی تجربه کاربری چیست؟

در این بخش میخواهیم طراحی تجربه کاربری یا user experience را برای شما شرح دهیم. تجربه کاربری هب زبان ساده همان کارای و توانایی سایت است، مثال : برای مثال شما نیاز به یک محصول دارید که فقط یک فروشگاه اینرتنی آن محصول را دارد. قیمت و جنس محصول هم قابل قبول است . شما برای خرید محصول اقدام می کنید. پس از اضافه کردن محصول بخ صفحه خرید وارد صفحه ایی می شوید که از شما اطلاعاتی مانند نام ، آدرس ، و کد پستی را درخواست کرده است.

اما این فرم جوری طراحی شده است که شما به عنوان یک کاربر نمیتوانید با آن ارتباط بر قرار کنید و اطلاعات را به صورت دقیق وارد کنید. اما هرطور که شده شما اطلاعات خود را وارد نموده و محصول را خریداری می کنید. حال سوال این است که با اتفاقاتی که شما درون سایت پشت سر گذاشتید مایلید دوباره از آن وب سایت خریداری کنید؟ جواب منطقی این سوال خیر! است.

شما در طراحی ux باید تلاش کنید که کاراییی سایت خود را بالا ببرید و در حین حال کاربر پسند هم باشد.

 • تفاوت UI & UX
 • UX چیست ؟

UI یا طراحی رابط کاربری سایت چیست؟

در این قسمت به مزایا و کارایی رابط کاربری user interface می پردازیم. طراحی رابط کاربری چیست؟طراحی رابط کاربری به طراحی سایت و دیزاین آن مربوط میشود به زبان ساده یعنی سایت را طوری طراحی کنید که به دل کاربر و مشتری بنشیند و زمان زیادی را در سایت شما بگذارند. از مشاغل مرتبط به این مورد میتوان به طراحان وب سایت و گرافیست ها شاره کرد

 • UI چیست ؟
 • آیا UI بر روی سئو تاثیر دارد؟

ویژگی های یک سایت خوب چیست ؟

اگر شما هم میخواهید برای کسب و کار خود وب سایتی طراحی کنید و یا کسب و کار اینرنتی راه بندازید قطعاً نیازمند هستید که اطلاعات خود را در حوزه طراحی سایت و طراحی اصولی آن افزایش دهید. تا کسب و کار و فروشگاه اینترنتی خود را بتوانید در رتبه های اول ببینید. در ادامه برخی از ویژگی های یک سایت خوب را اورده ایم :

 1. ریسپانسیو بودن سایت
 2. استفاده از سئو در سایت
 3. استفاده از متد های روز دنیا در طراحی سایت
 4. سرعت لود کم برای سایت
 5. امنیت بالا سایت
 6. طراحی حرفه ایی UI & Ux برای سایت

منظور از ریسپانسیو بود سایت چیست؟

responsive

امروزه کاربران در سراسر دنیا با دستگاه های مختلفی مانند : کامپیوتر ، تپلت و گوشی وارد وب سایت ها می شوند مخصوصاً امروزه که اکثر کاربران سرچ های معمولی خود را با گ.شی انجام می دهند . پس نیاز است که سایت شما بتواند واکنش گرا باشد تا در هر دستگاهی قابل مشاهده و همجنین قابل استفاده باشد.

استفاده از سئو در سایت

همانطور که در بالا گفتیم شما برای موفقیت در  طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنی حتما باید باید با یک سئو کار در ارتباط باشید. در اصل سئو همان بهینه سازی سایت برای خوانایی بهتر موتورهای جستجو گر است. این فرایند باعث می شود که وقتی کاربر کلمه مرتبطی نسبت به سایت شما را سرچ کند سایت شما جزء چند سایت اول در نمایش نتایج باشد.

استفاده از متد های به روز

یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار دهید استفاده از متد ها و روش های مدرن برای طراحی وب سایت است . برای مثال اگه شما از متد ها و روش های قدیمی برای طراحی وب سایت استافده کنید ممکن است پس از آن که کاربر وارد سایت شما شود به این فکر کند که احتملا محتوای این سایت هم قدیمی است و بلافاصله سایت شما را ترک کند. پس استفاده از متدهای روز دنیا باعث میشود سایت شما بازدید خوبی بگیرد

سرعت لود سایت

web design

علاوه بر واکنشگرا بودن سایت شما باید از سرعت لود خوبی و پایین برخوردار باشد . تا بتواند رضایت کاربران را جلب کندو میتوان گفت سرعت سایت یکی از اصلی ترین رکن ها و ویژگی های طراحی یک سایت خوب است.

امنیت سایت

یکی از مسائلی که در چند سال اخیر بسیار بهش پرداخته شده است امنیت وب سایت ها و کسبو کار های اینترنتی است . شرکت ها و کسب و کار های زیادی هزینه های زیادی به متخصصین امنیت شبکه می دهند تا آنان امنیت سایت آن ها را تامین کنند. زیرا امنیت سایت مانند اعتبار یک سایت است ، گرچه هک سدن سایت آسیب جدی به سایت وارد نمی کند و خسارات مالی زیادی ندارد اما در عوض باعث میشود که اعتبار آن سایت به کل از بین برود.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم به سوال طراحی سایت چیست ؟ به زیان ساده پاسخ دهیم و امیدواریم توانسته باشبم در مسیر یادگیری به شما کمکی کرده باشیم ، اگر سوال و نظری درباره محتئوای این مقاله دارید در پایین همین صفحه میتوانید آن را مطرح کنید. با سپاس.