اگر شما در زمینه طراحی وب سایت فعالیتی داشته اید و یا حداقل درباره آن مطالبی خوانده اید ، به احتمال زیاد به واژه های به نام UI و UX برخورده اید. به راستی این دو کلمه پر کاربرد در دنیای طراحی وب به چه معناست. اگر شما از 5 نفر درباره UI و UX سوال بپرسید بی شک هر 5 نفر تعریف مستقلی از هم برای این دو کلمه دارند.

UI و UX چیست ؟

به صورتی کلی می توان گفت ، به کسانی که وظیفه طراحی ظاهری و فرانت اند سایتی را دارند UI و UX کار گفته می شود. حال میخواهیم کاربرد ین دو کلمه رو بررسی کنیم. طبیعتاً هر شرکتی برای طراحی وب سایت و وب اپلیکیشن خود باید ظاهری خوب برای آن ها طراحی کند تا مشتری بیشتری را جدب کند. اینجای کار است که شرکت ها و کسب و کاری های اینترنتی نیاز به یک طراحی رابط کاربری (UI) و طراحی تجربه کاربری (UX) بسیارجذاب برای کارخود دارند.

UI و UX

برخی بر این باورند که طراحی تجربه کاربری از طراحی رابط کاربری جداست و یک نفر نمی تواند این دو کار را انجام دهد. اما برخی معتقدند که کار طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری را یک فرد هم می تواند انجام دهد. به نظر شما کدام دسته از افراد درست می گویند؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است اول بدانید کلیت UI و UX چیست و در کل این اختلاف نظر ها چرا و بر اثر چه چیزی به وجود آمده اند.

خب ، بهترین مثالی که می شود درباره طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری زد زبان های برنامه نویسی HTML و CSS هستند. این دو زبان کاملا با هم متفاوت هستند اما بدون هم کارایی ندارند.اما این باعث نمی شود که شرکت ها هم برای طراحی تجربه کاربری و هم طراحی رابط کاربری از یک نفر استفاده کنند. مدت ها تیم های مختلفی در شرکت های مختلف بر روی موضوع فکر کردند تا به این نتیجه رسیدند که برای کار UI و UX دو نفر جدا و متخصص را سر کار بگذارند بهتر است.

حال بهتر است به هر واژه به صورت جدا بپردازیم.

UI چیست ؟

به طور کلی UI مخفف کلمه User Interface و به معنی طراحی رابط کاربری است. طراحی رابط کاربری به معنی طراحی بخشی است که کاربر سایت آن را مشاهده می کند. در واقع قسمتی است که مشتری را جذب می کند و طراحی درست UI به بازدید کنندگان و مورد اعتماد بودن سایت کمک شایانی می کند.در کل UI به دو بخش تقسیم می شود ، بخش اول دست گرافیست است که طراح را را طراحی می کند و بخش دوم برنامه نویس فرانت اند است که طراحی ها را در سایت باگذاری می کند.

UX چیست ؟

در سمت دیگر UX وجود دارد که به معنی طراحی تجربه کاربری است. در واقع تجربه کاربری سعی دارد استفاده سایت را برای کاربر آسان تر سازد ، همین امر باعث می شود خدمات و فروش محصولات سایت بهبود پیدا کند. برای مثال اگر بخواهید برای یک سایت طراحی UX انجام  دهید باید نقشه راه مشتریان و تمامی سناریو هایی که ممکن است مشتری در سایت انحام دهند را شناسایی کنید و طبق آن طراحی تجربه کاری خود را درست کنید.

تفاوت طراحی رابط کاربری UI و طراحی تجربه کاربری UX چیست ؟

ux vs ui

اولین و ساده ترین شباهتی که میان این دو کلمه آشکار است ، وجود حرف انگلیسی U در شروع آن هاست. و اما تفاوت ها ، همانطور که در بالا گفتیم طراح تجربه کاربری موظف است تمامی قدم های کاربر و مشتری را بررسی و پیش بینی کند. و باید به سوال های از قبیل چرا و کی کاربر از سایت استفاده می کند پاسخ دهد. و هدف ما برای جذب کاربر را در سایت مشخص کند برای مثال هدف برخی از وب سایت ها خرید محصول است .

طراحی تجربه کاربری در واقع بر اساس نیازها و خواسته های مشتری ثبت می شود. مثلا طراح تجربه کاربری بر اساس تحلیلی که دارد می گوید نیاز است در این صفحه باکس جستجو باشد و یا بهتر است محصولات در این صفحه نمایش داده شوند.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم درباره تفاوت UI و UX به صورت کامل صحبت کنیم. ما همواره سعی داشته ایم مقالاتی برای شما کاربران عزیز به اشتراک بگذاریم که مفید باشد تا شما عزیزان بتوانید استفاده کامل از این مقالات ببرید. نظرات خود را درباره این مقاله می توانید در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید، با سپاس.