آیا می خواهید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید اما مطمئن نیستید که چگونه آن را به وب سایت وردپرس خود اضافه کنید؟

گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان است. این سرویس تجزیه و تحلیل شبکه برای تجزیه و تحلیل تمام ترافیک دریافتی سایت شما است.

در این پست یاد خواهید گرفت که چگونه گوگل آنالیتیکس را با استفاده از چندین روش مختلف به وردپرس اضافه کنید.

قبل از اینکه بتوانیم گوگل آنالیتیکس را به وب سایت وردپرس خود اضافه کنیم، باید یک حساب کاربری را در Google ثبت نام کنید. هنگامی که یک حساب Google دارید، می توانید با این آموزش شروع کنید

چگونه گوگل آنالیتیکس را به وردپرس اضافه کنیم – 3 راه آسان

استفاده از افزونه وردپرس – ساده ترین روش. به علاوه، بهترین گزینه برای کسانی است که قبلاً از افزونه های سئو خاصی استفاده می کنند.

کد را در هدر خود وارد کنید – راهی آسان برای افزودن گوگل آنالیتیکس به سایت خود بدون افزونه، اگرچه مطمئناً می توانید از یکی برای آسان کردن کارها استفاده کنید. در هر صورت، نسبت به روش قبلی امکانات کمتری خواهید داشت.

گوگل آنالیتیکس را به صورت محلی بارگیری کنید – بهترین گزینه اگر عملکرد افزونه نگران کننده است. در چند دقیقه با یک افزونه قابل انجام است.

روش شماره 1: از افزونه وردپرس استفاده کنید

اگر از یک افزونه SEO استفاده می کنید، ممکن است بتوانید از آن برای ادغام سایت خود با گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. این روش نیاز به گزینه شخص ثالث را نفی می کند.  در اینجا چند افزونه سئو وردپرس آورده شده است که به شما امکان می دهد گوگل آنالیتیکس را از طریق تنظیمات خود به سایت خود اضافه کنید:

SEOPress – این روش به اعتبارنامه های API گوگل آنالیتیکس منحصر به فرد برای سایت شما نیاز دارد که می توانید از طریق کنسول گوگل ایجاد کنید. پس از تنظیم API، اعتبارنامه ها را در تنظیمات SEOPress کپی و جایگذاری کنید. اگر SEOPress Pro دارید، می‌توانید آمار گوگل آنالیتیکس را از داشبورد وردپرس مشاهده کنید.

چارچوب سئو – با استفاده از این افزونه می توانید سایت خود را با گوگل آنالیتیکس ادغام کنید، اما به طرح حق بیمه Pro-tier یا بالاتر نیاز دارید.

Rank Math – Google Analytics را با اتصال حساب Google خود از طریق جادوگر(wizard) راه اندازی و Rank Math با سایت خود ادغام کنید. پس از تنظیم موارد، می توانید آمار و گزارش های مربوط به ترافیک سایت خود را از صفحه Analytics در تنظیمات Rank Math مشاهده کنید.

 استفاده از افزونه اختصاصی Google Analytics WordPress

اگر افزونه سئوی شما این ویژگی را ندارد یا به سادگی می خواهید از راه حل دیگری استفاده کنید، افزونه اختصاصی Google Analytics WordPress را نصب کنید.GA Google Analytics یکی از ساده ترین و قابل اعتمادترین افزونه های موجود است. در حال حاضر توسط بیش از 600000 سایت وردپرس استفاده می شود و دارای رتبه 4.9 ستاره است.

اگر تازه وارد این سرویس هستید، با راه‌اندازی حساب Google Analytics 4 شروع کنید. خوشبختانه، GA Analytics همچنین از شناسه ردیابی قدیمی Google Analytics (با UA شروع می شود) پشتیبانی می کند، اگر قبلاً از آن استفاده می کنید.همانطور که یک حساب تحلیلی جدید ایجاد می کنید، یک شناسه اندازه گیری، شناسه ردیابی جدید در GA به شما داده می شود.

پس از نصب و فعال سازی GA Analytics، به تنظیمات → Google Analytics بروید و پانل تنظیمات افزونه را باز کنید. شناسه اندازه گیری خود را در قسمت شناسه ردیابی GA وارد کنید، سپس قبل از ذخیره تنظیمات، برچسب سایت جهانی را به عنوان روش ردیابی انتخاب کنید.

گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس

اگر در یافتن شناسه اندازه گیری یا شناسه ردیابی خود با مشکل مواجه هستید، تنظیمات مدیریت دارایی خود را باز کنید. اگر از GA جدید استفاده می کنید، روی Data Streams کلیک کنید و جریان وب را انتخاب کنید. شناسه اندازه گیری شما اینجا خواهد بود.اگر از نسخه قدیمی گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنید، تنظیمات مدیریت را باز کنید، اما این بار گزینه Property Settings را انتخاب کنید. شناسه ردیابی شما در قسمت Tracking قرار دارد.

کد رهگیری می تواند تا 48 ساعت طول بکشد تا به طور کامل با سایت شما یکپارچه شود. بهتر است قبل از مشاهده آماری که جمع آوری کرده اید، این مدت صبر کنید.در حالی که پنل تنظیمات افزونه را باز دارید، گزینه ای را فعال کنید که ردیابی کاربران سطح مدیریت را غیرفعال می کند. این تضمین می‌کند که تا زمانی که به یک حساب مدیریت وارد شده باشید، فعالیت شما در سایت شما در گزارش‌های شما ثبت نمی‌شود.

روش شماره 2: یک کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را در هدر خود وارد کنید

می توانید کد رهگیری را از گوگل آنالیتیکس در فایل PHP سرصفحه یا پاورقی سایت خود اضافه کنید. با این حال، بهتر است از هدر خود استفاده کنید زیرا اسکریپت‌های درج شده در هدر نسبت به هر چیز دیگری در هنگام بارگیری صفحه اولویت دارند. این تضمین می کند که آمار شما دقیق تر است.به علاوه، کد رهگیری گوگل آنالیتیکس ناهمزمان است، بنابراین سرعت سایت شما را کاهش نمی دهد.

ساده ترین راه برای انجام این کار نصب افزونه Insert Headers and Footers است. وقتی به صفحه تنظیمات افزونه می روید، کادر کدی با عنوان «اسکریپت ها در سربرگ» را مشاهده خواهید کرد. اینجاست که باید کد رهگیری گوگل آنالیتیکس خود را جایگذاری کنید. این با شناسه ردیابی شما متفاوت است.

google

اگر از نسخه قدیمی Google Analytics (UA به جای GA4) استفاده می‌کنید، وارد حساب گوگل آنالیتیکس خود شوید و به تنظیمات مدیریت دارایی خود بروید. در قسمت Property روی Property Settings و سپس Tracking and Tracking Code کلیک کنید. اینجاست که قطعه کدی را که باید در کادر کد اسکریپت در سربرگ جای‌گذاری کنید، پیدا خواهید کرد.

اگر از گوگل آنالیتیکس جدید استفاده می کنید، به جای تنظیمات ویژگی، روی Data Streams کلیک کنید و جریان وب را انتخاب کنید. در بخش دستورالعمل‌های برچسب‌گذاری، برگه‌ای با عنوان افزودن برچسب روی صفحه جدید مشاهده خواهید کرد.پنل با برچسب سایت جهانی را باز کنید و قطعه کد را در اینجا کپی کنید. این کدی است که باید در کادر کد هدر وارد کنید.

header code

تنظیمات خود را ذخیره کنید و 48 ساعت منتظر بمانید تا گزارش های شما به روز شوند.

درج کد در هدر خود بدون افزونه

اگر از افزونه SEO که با گوگل آنالیتیکس ادغام می شود استفاده نمی کنید یا نمی توانید یا نمی خواهید از یک افزونه اختصاصی گوگل آنالیتیکس استفاده کنید، افزودن کد رهگیری سرویس به سایت خود با افزونه هدر و پاورقی بهترین گزینه است. این کار آسان است و با به‌روزرسانی طرح زمینه، کد پاک نمی‌شود.با این وجود، در صورت نیاز می توانید این کد را به صورت دستی به سایت خود اضافه کنید.

وردپرس که بر اساس زبان برنامه نویسی PHP ساخته شده است دارای فایلی به نام header.php است. این یک فایل تم است و بنابراین توسط توسعه دهنده تم شما دیکته می شود. این بدان معناست که آنها مسئول مواردی هستند که در به‌روزرسانی‌های جدید در آن درج می‌شود. اساساً، هر کدی که به فایل هدر خود اضافه کنید، با به روز رسانی تم خود حذف می شود.

چند راه مختلف برای فرار از این موضوع وجود دارد. ابتدا، مستندات طرح زمینه خود را بررسی کنید (یا مستقیماً از توسعه‌دهنده بپرسید) تا ببینید آیا راهی برای اضافه کردن اسکریپت‌های سرصفحه‌ای ارائه می‌دهد که هنگام به‌روزرسانی حذف نمی‌شوند. به عنوان مثال، نسخه پریمیوم تم Astra دارای ویژگی به نام طرح‌بندی سفارشی است که می‌توانید آن را فعال کنید تا اسکریپت‌ها را به فایل هدر، فایل پاورقی و صفحه 404 خود اضافه کنید.

اگر طرح زمینه شما ویژگی مشابهی ندارد، باید از طرح زمینه کودک استفاده کنید. تم کودک یک تم ثانویه است که تمام سبک‌ها و قابلیت‌های تم والدین شما را به ارث می‌برد. این به شما امکان می‌دهد بدون تغییر فایل‌های اصلی آن، تغییراتی در تم خود ایجاد کنید. این بدان معناست که می‌توانید کد رهگیری را مستقیماً به فایل سرصفحه طرح زمینه کودک اضافه کنید، بدون اینکه در هنگام به‌روزرسانی طرح زمینه اصلی، خطر حذف آن را تهدید کنید.

روش شماره 3: گوگل آنالیتیکس را به صورت محلی بارگیری کنید

این گزینه از Perfmatters استفاده می کند، یک افزونه وردپرس عملکردی که به شما اجازه می دهد تا ترفندهای کوچکی را در سایت وردپرس خود اعمال کنید تا آن را سبک تر کنید. این ترفندها شامل بارگیری کد رهگیری گوگل آنالیتیکس به صورت محلی از سرور یا سرور CDN شما به جای بارگیری آن از خود گوگل است.ابتدا باید یک مجوز پرمیوم برای افزونه خریداری کنید زیرا نسخه رایگان ندارد. این هزینه برای یک سایت در سال اول 24.95 دلار است. تمامی مجوزها با 15 درصد تخفیف تمدید می شوند.

پس از نصب و راه اندازی، به صفحه تنظیمات افزونه بروید و تب گوگل آنالیتیکس را باز کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چند تنظیمات را در اینجا پیکربندی کنید. ابتدا تنظیمات Enable Google Analytics را فعال کنید. سپس شناسه ردیابی خود را در کادر Tracking ID وارد کنید. اگر از گوگل آنالیتیکس جدید، گوگل آنالیتیکس 4 استفاده می کنید، مجدداً، این شناسه اندازه گیری شما است.

google code

گزینه Tracking Code Position را روی Header قرار دهید. برای نوع اسکریپت، اگر از نسخه قدیمی Google Analytics استفاده می‌کنید، آن را روی analytics.js تنظیم کنید (شناسه ردیابی با UA شروع می‌شود). اگر از گوگل آنالیتیکس 4 استفاده می کنید، آن را روی gtag.js v4 تنظیم کنید.

اگر می‌خواهید گوگل آنالیتیکس را از آنجا بارگیری کنید، می‌توانید URL سرور CDN خود را در قسمت URL CDN وارد کنید. در نهایت، گزینه Track Logged In Admins را غیرفعال کنید تا از ثبت فعالیت خود جلوگیری کنید. حتما تغییرات خود را ذخیره کنید، سپس 48 ساعت صبر کنید تا آمار شما در گوگل آنالیتیکس ظاهر شود.

چرا گوگل آنالیتیکس را در وردپرس اضافه کنیم؟

افزودن گوگل آنالیتیکس در وردپرس همیشه باید یکی از اولین کارهایی باشد که با یک وبلاگ جدید وردپرس انجام می دهید. گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان و در عین حال ارزشمند است که به شما کمک می کند ترافیک دریافتی سایت خود را از طرق مختلف تجزیه و تحلیل کنید.یکی از مهمترین ویژگی هایی که این ابزار دارد، امکان داشتن چندین “نما یا overview” است. اینها تنظیمات مختلفی هستند که انواع مختلفی از نتایج را در گزارش های ابزار به نمایش می گذارند.

به عنوان مثال، توصیه می‌شود یک نمای اصلی «Master» با تنظیمات پیش‌فرض گوگل آنالیتیکس بدون پیکربندی ایجاد کنید. این تضمین می کند که همیشه به داده های خام و فیلتر نشده دسترسی داشته باشید.همچنین می توانید برای هر نوع ترافیکی که می خواهید ردیابی کنید، نماهای مختلفی ایجاد کنید، از جمله ارگانیک، پولی، رسانه های اجتماعی و جستجو.

گوگل آنالیتیکس به شما اجازه می دهد تا از 25 بازدید استفاده کنید و قطعا باید از همه آنها استفاده کنید. ایده خوبی است که برای هر هدف بازاریابی که می‌خواهید با گوگل آنالیتیکس ردیابی کنید، دیدگاه‌های متفاوتی تنظیم کنید.

به عنوان مثال، اگر یک آهنربا دارید که خوانندگان شما را در لیست ایمیل شما از یک صفحه فرود خاص مشترک می کند، می توانید برای آن صفحه در گوگل آنالیتیکس یک هدف ایجاد کنید. این به شما امکان می دهد آمار ترافیک را به همراه نرخ پرش صفحه، عمق اسکرول، ترافیک، نرخ تبدیل و موارد دیگر مشاهده کنید.