ما در این مقاهل سعی داریم علت تقه زدن ماشین هنگام حرکت ، تقه زنی گیربکس ، علائم خرابی کلاچ ، صدای گیربکس ، علت جا نرفتن دنده و علت لرزش ماشین هنگام شروع به حرکت را بگوییم.

تقه زدن

تقه زدن

تقه زدن ماشین هنگام حرکت و تغییر دنده یک یا دنده عقب صورت می گیرد. تقه مانند این است که یک دنده خلاص را رد کرده تا درگیر شود. که باعث لرزش ماشین هم می شود . که این مشکل بعد از عوض کردن صفحه کلاچ پیش می آید که با عوض کردن صفحه سکو (Seco) حل می شود . اما مشکل تقه زدن ماشین همچنان پا برجا است.

علت تقه زدن ماشین هنگام رها کردن کلاچ

علت و دلیل تقه زدن هر ماشین متفاوت است . علت تقه زدن ماشین ها عبارتند از :

 • امکان دارد لاستیک دسته موتور کنده شده باشد که در این صور نیاز است آن را تعویض کنید.
 • اگر هنگام گرفتن کلاچ دنده دیشلی دیفرانسیل قطع میشود باید تویض شود.
 • پولوس چک شود و از تانداشتن آن اطمینان حاصل کنید.
 • اگر بعد از عوض کردن سیم کلاچ دنده جا نرفت دوباره سیم کلاچ را عوض کنید.
 • امکان دارد سه شاخه پولوس و مشعلی پولوس خراب شده باشد که باید تعویض شوند.
 • اگر کلاچ را گرفتید و بلبرینگ صدا داد باید کلاچ را عوض کرد.
 • ممکن است فنر های صفحه خورشیدی دچار شکستگی شده باشند.
 • گیربکس چک شود و اگر فنر های صفحه کلاچ لق شده باشند آ« ها را عوض کنید.

علت ریپ زدن و لکد زدن ماشن

تقه زدن ماشین

تقه زدن ماشین

در قسمت قبل به دلایل تقه زدن ماشین پرادختیم حال می خواهیم به دلایل ریپ زدن ماشین یا به اصطلاح لگد زدن ماشین به پردازیم . اگر موتور شما صداهای غیر عادی شبیه ریپ زدن یا لگد زدن می دهد موتور ماشین شما ایراد دارد در ادامه به دلایل این اتفاق خواهیم پرداخت :

 • وجود آلودگی و گرفتن گرد و غبار در محفظه های احتراق موتور که باید تمز شوند
 • دمای بالای موتور و داغ کردن آن که برای رفع این مشکل باید سیستم خنک کننده چک شود
 • ممکن است شمع های داغ شده باشند که باید تعویض شوند

حل مشکل تقه زدن ماشین در دنده 1 و2

گاهی ممکن هنگام رها کردن گاز احساس کنید قطع ایی در ماشین قطع و وصل می شود ، در بعضی مواقع میتواند مشکل از سنسور کیلومتر یا همان سنسور سرعت ماشین شما باشد. مورد بعدی میتواند از آلودگی یا گرفتگی نازل سوخت رسانی باشد که این امر باعث میشود ترکیب اکسیِژن و بنزین به درستی انجام نشود و بر اثر این اتفاق موتور ماشین طبق انتظار ما شتاب نمیگیرد و بدنه ماشین رو به جلو کله می کند.

بعد از این اتفاق امکان دارد موتو به اصطلاح کپ کند که برای جلوگیری از این اتفاق پس 30 تا 40 هزار کیلومتر باید انژکتورهای موتور را شستشو داد.

در بالا اشاره کردیم که امکان دارد مشکل تقه زدن ماشین از سنسور سرعت باشد حال شاید بپرسید که سنسور سرعت کجاست ؟

اگر خواستید سنسور سرعت را خودتان نگاه کنید محل قرار گیری آن زیر خرطومی هواکس و باتری است و بالا گیربکس است. در بعضی از ماشین ها برای دسترسی به این سسور باید از زیر سینی موتور را باز کنید. مشکلی دیگری در ماشین های جدید وجود دارد که در آن ها این سنسور حذف شده است و از ABS برای اندازه گیری استفاده میشود

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم علت تقه زدن ماشین هنگام حرکت ، تقه زنی گیربکس ، علائم خرابی کلاچ ، صدای گیربکس ، علت جا نرفتن دنده و علت لرزش ماشین هنگام شروع به حرکت را برای شما شرح دهیم . امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات مفیدی را در این مقاله در اختیار شما گذاشته باشیم. شما می توانید نظرات خود را درباره محتوای این مقاله در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید. شپاس از شما.