در این مقاله می توانید با بیماری لنف ادم، انواع آن، علائم بروز و روش های پیشگیری از پیشروی آن آشنا شوید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 1. لنف ادم چیست؟
 2. لنف
 3. دلیل ایجاد لنف ادم
 4. انواع لنف ادم
 5. چه عواملی می توانند باعث بروز لنف ادم ثانویه شوند؟
 6. نشانه های بارز لنف ادم
 7. آیا درمان قطعی برای لنف ادم وجود دارد؟

مقاله ی امروز در خصوص یک بیماری خاص است. بیماری که شاید خیلی به آن توجه نشده و مثل دیگر بیماری ها مورد توجه همگان قرار نگرفته است. این بیماری خود را به شکل تورم در دست ها و پا نمایان می کند و باعث درد در این نواحی می شود.

مقاله ی امروز در خصوص بیماری لنف ادم است. پس در صورتی که قصد افزایش اطلاعات خود در این زمینه را دارید یا کسانی را می شناسید که از این بیماری رنج می برند، این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 • لنف ادم چیست؟

لنف ادم ورمی است که می تواند در پا ها یا دست ها ایجاد شود. در اکثر مواقع این ورم در یکی از دست ها یا پا ها شکل می گیرد و در مواقع دیگر می تواند در هر دو دست یا هر دو پا رویت شود. این تورم معمولا به دلیل افزایش مایعات لنفاوی ایجاد می شود و در برخی اوقات درد را با خود به همراه دارد.

تورم ناشی از این بیماری باعث می شود تا ناحیه متورم شده توانایی حرکت معمول خود را از دست بدهد و دایره حرکتی آن محدود شود. همین امر می تواند باعث بروز مشکل برای رفع نیاز های روزمره شود. اما قبل از این که جلو تر برویم بهتر است به پاسخ این سوال بپردازیم که لنف به چه معنا است؟

لنف ادم چیست؟

لنف ادم چیست؟

 • لنف

لنف ماده ای سرشار از پروتئین در بدن انسان که در رگ های لنفاوی حرکت می کند و باکتری ها و ویروس ها و مواد اضافی را از داخل رگ ها جمع آوری می کند و به غدد لنفاوی انتقال می دهد. سپس گره های لنفاوی موجود در بدن اقدام به تصویه این مواد می کنند و ناخالصی های آن ها را از بدن خارج می کنند.

 • دلیل ایجاد لنف ادم

حال تصور کنید که این سیستم دچار انسداد شود یا نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. در این صورت مواد و ناخالصی های اشاره شده در زیر بافت نرم پوست شروع به گسترش می کنند و خود را به شکل لنف ادم نشان می دهند.

 • انواع لنف ادم

این بیماری معمولا به دوشکل ممکن است در بدن به وجود بیاید. هر کدام از این دوشکل شرایطی را ایجاد می کنند که باعث ایجاد این بیماری می شود. لنف ادم به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود که در ادامه ی این بخش به معرفی آن ها می پردازیم.

 1. لنف ادم اولیه

این نوع لنف به دلیل وجود مشکلات ژنتیکی ایجاد می شود و عمده ی دلیل آن عدم تکامل رگ ها است. یعنی رگ ها به اندازه ای که باید رشد نکردند یا به طور کل از بین رفته اند.

 1. لنف ادم ثانویه

بر خلاف نوع اولیه این مورد ژنتیکی نیست و به دلیل بروز بیماری در بدن ایجاد می شود. به طور معمول بیماری هایی که به عروق یا غدد لنفاوی آسیب می زنند باعث ایجاد لنف ادم ثانویه می شوند.

انواع لنف ادم

انواع لنف ادم

 • چه عواملی می توانند باعث بروز لنف ادم ثانویه شوند؟

لنف ادم ثانویه ممکن است به دلایل متعددی به وجود آید. اما در این بخش به معرفی چند مورد از دلایل شایع بروز این بیماری می پردازیم و آن ها را به شما معرفی می کنیم.

عفونت گره های لنفاوی

عفونت گره های لنفاوی از جمله شایع ترین دلایل بروز لنف ادم ثانویه است. عفونت می تواند مانند یک سد محکم جلوی حرکت مایع لنفاوی را بگیرد و باعث بروز این بیماری شود.

سرطان

سرطان از جمله بیماری هایی است که بدن انسان را به شدت درگیر می کند. اما گاهی اوقات ممکن است سرطان ها باعث مسدود شدن مسیر مایعات لنفاوی شوند. این مسدود شدن ممکن است به علت رشد تومور در نزدیکی گره های لنفاوی باشد که با توجه به اندازه و سایز آن می تواند باعث ایجاد لنف ادم ثانویه شود.

جراحی

گاهی اوقات برای جلوگیری از برخی بیماری ها مثل سرطان پستان نیاز به برداشت رگ های لنفاوی است. یا این که ممکن است در برخی عمل های جراحی گره ها یا رگ های لنفاوی آسیب ببینند که همه این مسائل می تواند باعث ایجاد لنف ادم ثانویه شود.

 • نشانه های بارز لنف ادم

این بیماری خود را با نشانه های مختلفی نمایان می کند که هر کدام می توانند به نوعی باعث کاهش دامنه فعالیت روزانه ی یک فرد شود. از جمله دلایل شایع این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تورم

تورم اولین نشانه ای است که این بیماری از خود نمایان می کند. در اکثر موارد این تروم مختص به یک پا یا یک دست است اما در برخی موارد می تواند هر دو پا یا هر دو دست را درگیر کند. این تورم به تدریج گسترش و به انگشتان دست نیز می رسد.

نشانه های لنف ادم

نشانه های لنف ادم

محدودیت حرکتی

تورم و دست ها و پا ها باعث می شود تا دامنه ی حرکتی فرد کاهش یابد. چرا که این تورم باعث سنگینی دست ها و پا ها می شود و در بعضی موارد هم با درد همراه است و فرد را از فعالیت های روزانه و ورزشی باز می دارد.

بروز بیماری

لنف ادم را نباید دست کم گرفت و به محض رویت کوچک ترین نشانه ها باید به پزشک مراجعه کرد. در صورتی که به خوبی به فرد بیمار رسیدگی نشود بیماری پیشروی و باعث بروز عفونت یا و در بعضی موارد انواع سرطان ها را با خود به دنبال خواهد داشت.

 • آیا درمان قطعی برای لنف ادم وجود دارد؟

لازم است به این نکته اشاره کنیم که در حال حاضر درمان قطعی و صد در صدی برای این بیماری وجود ندارد و درمان برای کنترل و جلوگیری از تورم و درد ناشی از آن است. اقدامات مختلفی برای این مهم توسط پزشک معالج به بیمار توصیه می شود که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ورزش

اولین و شاید مهم ترین توصیه ورزش کردن است. البته نه ورزش های سنگین و حرفه ای که باعث انقباض عضلات می شود، ورزش های سبک و نرم که به تخلیه ماده ی لنفاوی در بدن کمک کند و فرد را برای فعالیت های روزانه آماده کند.

استفاده از البسه مخصوص

لباس های مخصوصی برای بیمارانی که از لنف ادم رنج می برند موجود است که به گردش مایع لنفاوی کمک می کند و باعث جلوگیری از پیشروی بیماری می شود. همچنین پوشیدن جوراب های مخصوص می تواند به تخلیه مایع لنفاوی کمک قابل توجهی کند.

ماساژ

ماساژور های حرفه ای در این زمینه فعالیت می کنند که می توانند با انجام حرکت های سبک مایعات لنفاوی را به قسمتی از بدن انتقال دهند که گره های لنفاوی فعالیت دارند. این ماساژ ها می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند و در کنترل بیماری تاثیر به سزایی دارد.

درمان لنف ادم

درمان لنف ادم

 • جمع بندی

لنف ادم از آن دسته از بیماری ها است که درمان خاصی ندارد و باید با انجام یک سری از فعالیت ها آن را کنترل کرد. کلینیک زخم دکتر عزتی از کلینیک های معروف در زمینه کنترل و درمان این بیماری است و می تواند درمان های کار سازی را به بیماران خود ارائه دهد.