در این مقاله می توانید با قدرتمند ترین نرم افزار ادیت عکس که ساخته ی شرکت ادوبی است آشنا شوید و مقدماتی از آموزش فتوشاپ را مطالعه کنید و با قسمت های مهم این نرم افزار آشنا شوید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  1. فتوشاپ چه نوع نرم افزاری است؟
  2. برای چه مقاصدی می توانیم از فتوشاپ استفاده کنیم؟
  3. آموش فتوشاپ

فتوشاپ، شاهکار شرکتی ادوبی که به جرئت می توان گفت قوی ترین نرم افزار ادیت عکس است و می توان با استفاده از آن تصاویر بی نظیری ایجاد کرد. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش مقدمات فتوشاپ بپردازیم و شما را با محیط این نرم افزار قدرتمند آشنا کنیم.

اما بهتر است قبل از این که به سراغ آموزش فتوشاپ و مقدمات آن برویم کمی از ویژگی ها و کار های که می توان با استفاده از این نرم افزار انجام داد را بازگو کنیم تا با توانایی های این شاهکار شرکت ادوبی بیشتر آشنا شوید.

  • فتوشاپ چه نوع نرم افزاری است؟

اگر بخواهیم تعریف کاملی از این نرم افزار داشته باشیم می توانیم بگوییم کارگاه ساخت و تولید عکس است. اما توانایی های این نرم افزار بیشتر از این حرف ها است و توانایی ویرایش ویدیو را هم دارد و می توان برای ویرایش ویدیو های کوتاه هم از آن استفاده کرد.

آموزش فتوشاپ

آموزش فتوشاپ

  • برای چه مقاصدی می توانیم از فتوشاپ استفاده کنیم؟

فتوشاپ را خیلی از مردم به عنوان ابزاری می شناسند که برای ادیت عکس استفاده می شود اما استفاده های این نرم افزار بسیار فرا تر از این حرف ها است. در این بخش قصد داریم تا چند مورد از استفاده های مهم این نرم افزار را به شما معرفی کنیم.

ادیت عکس

اولین نوع استفاده ازفتوشاپ ادیت ساده ی عکس های آماده است که توسط دیگران تهیه شده است. می توانید با استفاده از ابزار مختلف قرار داده شده در این نرم افزار اقدام به ایجاد تغییرات دلخواه کنید.

ادیت عکس با فتوشاپ

ادیت عکس با فتوشاپ

ساخت عکس

علاوه بر این که می توانید با استفاده از فتوشاپ عکس های آماده را ویرایش کنید، می توانید برای خود نیز عکس های مختلفی بسازید. می توانید با استفاده از فتوشاپ و ابزار قرار گرفته در آن یک عکس را از داخل یک صفحه ی سفید بیرون آورید.

ساخت GIF

اگر شما هم از طرفداران عکس های متحرک هستید و می خواهید برای خود یکی از این مدل عکس ها بسازید، می توانید از فتوشاپ استفاده کنید. فتوشاپ این امکان را به کاربران خود می دهد که در یک خط زمانی چندین عکس قرار دهند و از آن خروجی به صورت GIF بگیرند.

ساخت قالب

یکی از پر کاربرد ترین استفاده های فتوشاپ برای ساخت قالب عکس یا ویدیو است. اگر از طرفداران شبکه های مجازی باشید حتما پیج های آموزشی یا تبلیغاتی را که عکس های یک دستی دارند را رویت کرده اید. عکس های که ساختار یکسانی دارند و فقط در جزیئات با هم تفاوت دارند.

تمامی این طراحی ها و ساختار های منظم با استفاده از نرم افزار فتوشاپ ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه کار طراحی قالب به علت افزایش تبلیغات در شبکه های مجازی به یکی از شغل های پر درآمد بازار تبدیل شده است.

فتوشاپ

فتوشاپ

ساخت موشن گرافیک

فتوشاپ این امکان را به کاربران خود می دهد که موشن گرافیک های بسیار ساده و کوتاه را با استفاده از آن بسازند. همچنین اگر قصد ساخت استوری های کوتاه را برای شبکه اجتماعی اینستاگرام یا واتس اپ دارید می توانید از نرم افزار فتوشاپ استفاده کنید. قسمتی از نرم افزار فتوشاپ دارای ابزار خط زمانی است که نحوه ی کار با آن مانند خط زمانی افتر افکت است.

  • آموش فتوشاپ

حال که اندکی با کاربرد های این نرم افزار قدرتمند آشنا شدید بد نیست کمی به سراغ آموزش فتوشاپ بپردازیم. در این مقاله آموزش فتوشاپ را با بیان مفاهیم ابتدایی و ساده آغاز می کنیم و در مقاله ها بعدی کمی آن ها را به پیش می بریم تا به تدریج بتوانید به این نرم افزار مسلط شوید.

در این مقاله از آموزش فتوشاپ بیشتر سعی می کنیم تا بخش های مختلف نرم افزار فتوشاپ را به شما معرفی کنیم و کاربرد هر یک را به شما آموزش دهیم. قسمت هایی که در این بخش معرفی می شود قسمت هایی پر کاربردی هستند که برای هر مرحله از ویرایش به آن ها نیاز دارید.

آموزش فتوشاپ مقدماتی

آموزش فتوشاپ مقدماتی

نوار ابزار

اولین بخشی که قصد معرفی آن در این مقاله از آموزش فتوشاپ را داریم بخش نوار ابزار است. اگر به عکس بالا نگاه کنید کادر قرمز رنگی را در سمت چپ تصویر می بینید که یک سری امکانات که به آن ها ابزار نیز می گویند در آن قرار دارد.

از جمله ابزار های پر کاربرد در این نوار می توان به ابزار پاکن که برای حذف قسمتی از عکس استفاده می شود، ابزار سطل رنگ که می توان با استفاده از آن رنگ یک بخش را به طور کامل تغییر داد، ابزار استامپ که برای کپی کردن یک بخش استفاده می شود و ابزار تکست که برای اضافه کردن متن به عکس استفاده می شود اشاره کرد.

نوار ابزار را می توان مهم ترین بخش آموزش فتوشاپ معرفی کرد چرا که تمام بحث آموزش فتوشاپ روی نحوه ی صحیح استفاده از این ابزار ها سوار است و بدون یادگیری کار با این ابزار ها نمی توان یک فتوشاپ کار ماهر شد.

لایه ها

بخش بعد از آموزش فتوشاپ که طبق عکس با شماره ی 2 مشخص شده بخش لایه ها است. بخشی که مشخص می کند کدام لایه جلو و کدام لایه عقب قرار دارد. همچنین با بررسی این بخش می توانید لایه های ادغام شده را مشاهده و در صورت نیاز آن ها را از هم جدا کنید.

تقدم لایه ها و داشتن دانش برای قرار دادن یک لایه در جای مناسب نیاز به تجربه و کار مستمر با نرم افزار فتوشاپ دارد. این بخش می تواند برای یک فتوشاپ کار ماهر حکم جادو را داشته باشد و با یک تغییر کوچک در لایه های موجود در این بخش، تصویر خروجی را به کلی تغییر دهد.

نوار کمکی

بخش سوم و آخرین بخشی که در این مقاله از آموزش فتوشاپ به آن می پردازیم بخش نوار کمکی است که در عکس با شماره ی 3 مشخص شده است. این نوار با نوار ابزار رابطه ی مستقیم دارد و به طور مداوم در حال تغییر است. زمانی که یک ابزار را از نوار ابزار انتخاب می کنید نوار کمکی مطابق آن تغییر می کند و امکاناتی را که ابزار انتخاب شده ارائه می دهد را به شما نمایش می دهد.

این نوار می تواند امکانات فوق العاده ای را در اختیار کاربران نرم افزار فتوشاپ قرار دهد و نتیجه خروجی را چندین و چند برابر بهتر کند.

  • جمع بندی

فتوشاپ قوی ترین برنامه ی ادیت عکس است و تمامی برنامه های دیگر را می توان به نوعی مشتق شده از روی آن دانست. به جرئت می توان گفت امکاناتی که این نرم افزار در اختیار کاربران خود قرار می دهد با هیچ نرم افزار دیگری قابل مقایسه نیست.

در صورتی که قصد یادگیری این نرم افزار بی نظیر را دارید می توانید از فیلم های آموزشی با عنوان آموزش فتوشاپ استفاده کنید که باید از سایت های معتبر مثل فرادرس تهیه شود. یادگیری این نرم افزار فرایندی زمان بر است و باید دقت زیادی برای فراگیری آن صرف شود اما نتیجه ی حاصل از آن می تواند در زندگی یک فرد بسیار موثر واقع شود.